Aparat słuchowy

W dniu 21 marca 2007r. Stowarzyszenie Telekomunikacja wydało standard TIA - 1083, co daje producentom telefonów bezprzewodowych możliwość przetestowania swoich produktów na zgodność (kompatybilność) z większością aparatów słuchowych, które korzystają z trybu cewkowego. Z tego badania wynika, że producenci cyfrowych, bezprzewodowych telefonów będą mogli informować konsumentów, które produkty będą współpracować z ich aparatami słuchowymi.

Amerykański Instytut Standardów (ANSI) stworzył skalę, według której oceniana jest kompatybilność telefonu komórkowego z aparatem słuchowym.

Podczas pracy w trybie akustycznym (mikrofon), oceny są od M1 (najgorsze) do M4 (najlepsze). Podczas pracy w trybie elektromagnetycznym (cewkowym), oceny są od T1 (najgorsza) do T4 (najlepiej!). Najlepsza ocena jest M4/T4 co oznacza, że​​ telefon działa dobrze w obu trybach. Urządzenia ocenione poniżej M3 są niezadowalające dla osób z aparatów słuchowych.

Mikrofony kierunkowe

Większość starszych aparatów słuchowych posiada jedynie mikrofon wielokierunkowy.

Wielokierunkowy mikrofon wzmacnia dźwięki jednakowo ze wszystkich kierunków. Dla przykładu mikrofon jednokierunkowy, w większej mierze wzmacnia dźwięk płynący z przodu względem pozostałych dźwięków. Oznacza to, że dźwięki pochodzące z kierunku, w który skierowana jest twarz słuchacza są wzmacniane bardziej niż głosy dochodzące zza jego pleców. Jeżeli dźwięk jest przed słuchaczem, a hałas pochodzi z innego kierunku, to w przeciwieństwie do mikrofonu wielokierunkowego mikrofon kierunkowy zapewnia lepszy stosunek dźwięku względem szumu. Poprawa wskaźnika sygnału - szum poprawia rozumienie mowy w hałasie. Mikrofony kierunkowe są drugim najlepszym sposobem aby poprawić stosunek sygnału do szumu.

Wiele współczesnych aparatów słuchowych posiada zarówno kierunkowe jak i wielokierunkowe mikrofony. Wynika to z faktu, iż mowa często pochodzi również z innych kierunków, niż z miejsca, gdzie skierowana jest twarz słuchacza. Dlatego mikrofon wielokierunkowy jest używany w pomieszczeniach cichych, gdzie osoba ze osłabionym układem słuchowym jest w stanie wychwycić dźwięki pochodzące z wielu miejsc (np. całe mieszkanie), podczas gdy mikrofon kierunkowy jest używany w hałaśliwych warunkach akustycznych (np. ulica, restauracja, placówka medyczna). Tryb mikrofonu wybiera się zazwyczaj za pomocą przełącznika. Niektóre aparaty słuchowe automatycznie przełączyć tryb mikrofonu, co zwiększa komfort życia osób niedosłyszących.

«12 3 456 ... 9»