Aparat słuchowy

Aparat słuchowy jest urządzeniem elektroakustycznym, przeznaczonym do wzmacniania dźwięku dla osoby, która korzysta z jego pomocy. Aparat słuchowy jest najczęściej użytkowany przez osoby mające problemy z zaburzeniami słuchu. Dzięki urządzeniom, pacjenci mogą słyszeć dźwięki docierające do nich z otoczenia. W Stanach Zjednoczonych, aparat słuchowy uważany jest za urządzenie medyczne, ponadto ich dystrybucja jest regulowana przez Food and Drug Administration (FDA). Zwykłe, małe wzmacniacze audio lub inne układy wzmacniające dźwięki ze świata zewnętrznego nie mogą być sprzedawane jako "aparaty słuchowe".

Pierwszymi urządzeniami służącymi jako dzisiejszy aparat słuchowy były tzw. trąbki uszne, czyli trąbki wkładane do uszu. Pierwsze wykorzystanie takowej metody datuje się na 17 wiek. Niektóre z pierwszych aparatów słuchowych były zewnętrznymi aparatami słuchowymi. Zewnętrzny aparat słuchowy kierował dźwięki do ucha, blokując jednocześnie wszystkie inne dźwięki. Urządzenie mogło być umieszczane za uchem lub w jego wnętrzu. Ruch w kierunku nowoczesnych aparatów słuchowych rozpoczął się w momencie wynalezienia telefonu. Pierwszy elektryczny aparat słuchowy został stworzony w 1898 roku. Pod koniec 20 wieku, cyfrowe aparaty słuchowe były dostępne w handlu.

Wynalazek mikrofonu węglowego, nadajników, cyfrowego przetwarzania sygnału lub układu DSP oraz rozwój technologii komputerowej pomógł przekształcić aparat słuchowy do postaci w jakiej występuje w dzisiejszych czasach.

Rodzaje aparatów słuchowych

Istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych (znane również jako aparaty słuchowe), które różnią się pod względem wielkości, mocy i obwodów. Spośród różnych rozmiarów i modeli wyróżnia się wiele rodzajów aparatów słuchowych: analogowe, cyfrowe, hybrydowe. Ponadto aparaty można podzielić na te, które wykorzystują przewodnictwo kostne (okularowe, na elastycznej opasce) oraz na te wykorzystujące przewodnictwo powietrzne – okularowe (wszystkie główne elementy umieszczone są w zausznikach aparatów), pudełkowe (aparat złożony z dwóch części – wzmacniacza noszonego najczęściej w kieszeni oraz z mikrofonu i słuchawki, które umieszczone są przy uchu i połączone kablem ze wzmacniaczem), zauszne (wszystkie główne części aparatu są skompresowane w jednej obudowie, którą umieszcza się za uchem). Ponadto wśród aparatów słuchowych wykorzystujących przewodnictwo powietrzne wyróżnia się także zauszne ze słuchawką w uchu, wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe.

1 234 ... 9»