Antykoncepcja

Hormonalne metody antykoncepcji polega na wykorzystaniu progestyny, najczęściej w połączeniu z estrogenem. Te żeńskie hormony regulują cykl rozrodczy, w tym miesiączki i owulacje. Doustne środki antykoncepcyjne działają poprzez:

· hamowanie owulacji

· zagęszczenie śluzu szyjkowego, co zapobiega dostawaniu się spermy

· zmiany błony śluzowej macicy, co zmniejsza prawdopodobieństwo implantacji zapłodnionego jajeczka

· ograniczenie dostępu plemników do jajowodów, w którym jaja są nie zapłodnione

Naturalne metody antykoncepcji opierają się na nie używaniu żadnych środków plemnikobójczych, pigułek, zastrzyków, lub innych urządzeń. Jedną z technik - znaną jako stosunek przerywany - wymaga całkowitego wycofania penisa z pochwy przed wytryskiem Jest to zawodna metoda kontroli urodzeń, ponieważ niektóre plemniki mogą być dopuszczone przed wytryskiem, oraz wymaga ona od partnerów a człowiek wysokiego opanowania i wyczucia czasu. Metody rytmu wymagają od kobiety powstrzymania się od stosunków seksualnych w najbardziej płodnej części cyklu miesiączkowego. Kobieta może określić przybliżony czas owulacji przy użyciu 1 z 4 technik: rytm kalendarza, temperatury, śluzu i metody objawowej.

Sterylizacja jest opcją antykoncepcji zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Dla kobiet, wiąże się to z podwiązaniem jajowodów, Ten zabieg antykoncepcyjny polega na przecięciu jajowodów i związanie lub zablokowanie ich. Mężczyzn poddaje się zabiegowi wazektomii, który polega na przecięciu rurki, którą przedostają się plemniki z jąder do prącia. Obie metody sterylizacji są uważane za trwałe i nieodwracalne.

«123 4