Antykoncepcja

Antykoncepcja II

Antykoncepcja jest to wiele metod (pigułki, urządzenia, techniki), które pomagają kobietom unikać zajścia w ciążę poprzez zapobieganie owulacji lub zapłodnienia komórki jajowej i jej rozwoju w macicy. Można tego dokonać poprzez powstrzymanie plemników przed przedostaniem się do dróg rodnych kobiety (np. prezerwatywa) lub zahamowanie procesu uwalniania jajeczek przez jajniki (hormonalna pigułka). Antykoncepcja odgrywa również ważną rolę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych drogą płciową (STI). Antykoncepcja może być stosowana za pomocą wielu technik zapobiegania ciąży, które działają w różny sposób poprzez:

- środki hormonalne (tabletki)

- środki barierowe (prezerwatywy)

- sterylizacje organów wewnątrzmacicznyc h (IUD czyli wkładka domaciczna)

-środki plemnikobójcze i gąbki

-naturalne sposoby planowania rodziny

Każda metoda działa inaczej i oferuje różne zalety, wady i skuteczność ochrony przed zajściem w ciążę lub chorobami przenoszonymi drogą płciową. Hormonalne pigułki i prezerwatywy należą do najbardziej powszechnych metod antykoncepcji na świecie.

Podczas używania prezerwatyw, sperma jest powstrzymywana przed dotarciem do komórki jajowej. Zaletą prezerwatywy, w przeciwieństwie do innych metod barierowych (np. membrana), jest to, że zapewnia pełną ochronę przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak również wysoką stopę skuteczność w zapobieganiu ciąży. W przypadku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych następuje ingerencja w równowagę hormonalną kobiet, przez co można kontrolować jej cykl menstruacyjny i owulację. Niekiedy tabletki antykoncepcyjne stosowane są również do regulacji bolesnych lub ciężkich miesiączek, jak również w leczeniu trądziku. Antykoncepcja jest zwykle zalecana i powszechnie stosowana wśród ludzi, którzy cenią sobie życie seksualne i emocjonalne, jednocześnie chcący uniknąć zajścia w ciążę. Jest również głównym filarem w zwalczaniu chorób przenoszonych drogą płciową. Nie stosując antykoncepcji naraża się nie tylko na wysokie ryzyko ciąży (bez antykoncepcji 80 kobiet na 100 w ciążę w ciągu roku), ale także zakażenie chorobami takimi jak chlamydia, rzeżączka, kiła, opryszczka narządów płciowych oraz HIV. Odległe następstwa tych infekcji to niepłodność, poważne procesy chorobowe innych częściach ciała i zagrożenia życia (AIDS). Nie ma metody antykoncepcji, która oferuje 100% ochronę przed niechcianą ciążą lub chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że dojdzie do jakiegoś wypadku (np. pęknięcie prezerwatywy) lub błędu ludzkiego (np. zaniechania w przyjmowaniu pigułek).

«1 2 34»