Angina

Rodzaj anginy decyduje o symptomach: ostre zapalenie migdałków - pacjenci mają gorączkę, ból gardła, nieprzyjemny oddech, dysfagię (trudności w połykaniu), bolesne połykanie. Niedrożności dróg oddechowych ze względu na opuchnięte migdałki może powodować oddychanie przez usta, chrapanie, nocne przerwy w oddychaniu lub bezdech senny. Letarg i złe samopoczucie są wspólne, objawy zwykle ustępują w ciągu trzech do czterech dni, ale może trwać to do dwóch tygodni, nawet mimo leczenia; nawracające zapalenie migdałków - ta diagnoza następuje, gdy dana osoba ma kilka epizodów ostrego zapalenia migdałków w roku;  przewlekłe zapalenie migdałków - osoby często odczuwają chroniczny ból gardła, cuchnący oddech, zapalenie migdałków i ból szyjnych węzłów; ropień okołomigdałkowy - występuje silny ból gardła, gorączka, ślinienie, nieprzyjemny oddech, szczękościsk i stłumiona jakość głosu. 

Lekarz bada uszy, nos, gardło i przygląda się pacjentowi, badanie fizykalne może wykazać: gorączkę spowodowaną zapaleniem migdałków, ropne zmiany, wybroczyny podniebienia, powiększenie węzłów chłonnych szyi, czerwoną wysypkę, oddychanie przez usta, stłumiony głos, sztywność karku, odwodnienie, mononukleozę zakaźną z EBV, senność, złe samopoczucie, czerwone i opuchnięte migdałki, wrzody na migdałkach, sztywność szczęki. Leczenie odbywa się poprzez podawanie antybiotyków, wymianę płynów i kontrolę bólu.

Wymagana być może hospitalizacja w ciężkich przypadkach, zwłaszcza gdy dochodzi do niedrożności oddechowej. Gdy stan jest przewlekły lub nawracający, wdrażany jest zabieg usunięcia migdałków. W przypadku ropnia okołomigdałkowego wykonać można drenaż, jednak wymagane być może dalsze leczenie. 

Podsumowanie

Do zakażenia dochodzi przez dotyk (nie tylko samego chorego ale także używanych przez niego przedmiotów takich jak ręczniki, klawiatura komputera, klamki czy naczynia), a także wziewnie - kiedy do dróg oddechowych dostają się bakterie przenoszone przez katar, kichanie czy oddychanie. Angina leczona jest za pomocą antybiotyków oraz objawowo - zmniejszając gorączkę i dolegliwości bólowe. Do zwalczania bakterii wywołujących anginę stosuje się przede wszystkim antybiotyki z grupy penicylin. W celu uśmierzenia bólu można podawać leki zawierające paracetamol, należy także przyjmować dużo płynów, stosować półpłynną dietę nie zawierająca składników mogących podrażniać gardło. Gdy atakuje angina pomocne mogą okazać się także pastylki i płyny o działaniu odkażającym gardło - napary i wyciągi ziołowe. Aby angina nie była nam groźna można starać się unikać źródeł zakażenia, ale najważniejsze jest zachowanie higieny i zadbanie o odporność organizmu. W okresie nasilenia się zachorowań należy zwrócić szczególną uwagę na mycie rąk, osłanianie twarzy w dużych skupiskach ludzkich, oddychanie przez nos a nie przez usta. Trzeba także unikać wyziębienia organizmu oraz przesuszania błon śluzowych, warto też pamiętać, że angina nie jest wyłącznie chorobą "jesienno-zimową" - równie dobrze można zachorować na nią latem. U niektórych dzieci, zwłaszcza mniej odpornych, ostre zapalenie migdałków podniebiennych nawraca nawet co 2 czy 3 tygodnie.

Choroba w pigułce

Ostre zapalenie migdałków podniebiennych dzieli się na trzy rodzaje:wirusową, bakteryjną oraz wrzodziejącą. Angina może pojawić się nagle, czasem poprzedzona bywa katarem, ból nasila się podczas połykania, towarzyszy mu uczucie drapania, kłucia oraz pieczenia. Ostre zapalenie migdałków podniebiennych leczone jest poprzez łagodzenie jej objawów, z wirusem organizm radzi sobie sam, przy naszej nieznacznej pomocy. Ostre zapalenie migdałków podniebiennych powoduje powiększenie węzłów chłonnych na szyi i wysoką temperaturę, często także ból brzucha i głowy.

«1 2 345 ... 11»