Anemia

Charakterystyczna dla anemii jest bladość skóry oraz błon śluzowych i spojówek, u kobiet niepokojącym objawem może być wypadanie włosów i łamliwość paznokci, może również wystąpić kołatanie serca, często dopadająca senność, mroczki przed oczami i szumy w uszach, u anemików często pojawia się nadwrażliwość na zimno, przebiegająca z dreszczami.

Istnieje wiele odmian anemii, jednak dzieli się je głównie na trzy grupy, czyli: niedokrwistość spowodowaną utratą krwi, niedokrwistość będąca wynikiem upośledzonego wytwarzania erytrocytów, niedokrwistość związana ze skróconym czasem życia erytrocytów.

Anemia może wpływać także na system immunologiczny przez zwiększenie podatności na choroby oraz infekcje, natomiast kobiety w ciąży cierpiące na ciężkie postaci anemii są zagrożone większym ryzykiem komplikacji podczas porodu.

W ciężkich przypadkach każdy typ anemii może wywołać powikłania wpływające na serce i płuca, zaburzając ich normalne funkcjonowanie, niedobór tych witamin może również z upływem czasu spowodować przejściową bezpłodność (brak możliwości zajścia w ciążę).

U kobiet w ciąży niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego zwiększa ryzyko wad urodzeniowych u dziecka, tym samym może doprowadzić do rozszczepu kręgosłupa (poważna wada rozwojowa kręgosłupa, w której dochodzi do niedorozwoju łuków i wyrostków kolczystych kręgów oraz rdzenia kręgowego).

Anemia wynikająca z niedoboru witaminy B12 może być przyczyną groźnej choroby pasożytniczej, jaką jest tasiemiec – bruzdogłowiec szeroki, ten wewnętrzny pasożyt jelita cienkiego, żyjący w ciele człowieka pozbawia organizm witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

W przypadku anemii aplastycznej nierzadko konieczna może okazać się transfuzja, przy niedokrwistości związanej z chorobą szpiku kostnego - leczenie może obejmować: leki, chemioterapię, a nawet przeszczep szpiku, terapia przy anemii sierpowatej polega głównie na zapobieganiu objawom poprzez stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzakrzepowych.

Leczenie dietetyczne niedokrwistości ma znaczenie głównie wspomagające, decyzję o terapii farmakologicznej (preparaty żelaza i inne witaminowo - mineralne) oraz o diecie podejmuje lekarz wraz z pacjentem, dieta w niedokrwistości z niedoboru żelaza powinna uwzględniać głównie produkty, które zapewniają odpowiednią podaż białka, żelaza, witaminy B6, B12, C i wielu mikroelementów (miedzi, kobaltu, manganu).

Do pewnego momentu anemię u przyszłych mam traktuje się jako stan fizjologiczny ciąży, w jej organizmie dzieją się bowiem różne rzeczy, między innymi obniża się poziom hemoglobiny, zmniejsza się również ilość żelaza, ale nie można tego lekceważyć, żelazo jest niezbędne do życia.

U ciężarnych dochodzi do rozcieńczenia krwi i zwiększenia jej objętości, przez co dochodzi do obniżenia liczby czerwonych krwinek, zawartości hemoglobiny oraz hematokrytu, z anemią w ciąży spotykamy się, kiedy poziom hematokrytu spada poniżej 30 proc., a hemoglobiny poniżej 10g/dl.

W początkowym stadium ciąży anemia może być przyczyną powstania wad rozwojowych oraz zaburzeń zagnieżdżenia się jaja płodowego, a nawet poronienia, w drugim trymestrze anemia może być przyczyną zaburzenia wzrostu płodu, a w trzecim może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Utrzymująca się niewyrównana anemia u kobiet w ciąży może powodować zaburzenia czynności skurczowej macicy i przedłużanie się porodu, predysponuje również do porodów przedwczesnych, masywnego krwawienia po porodzie, zakażeń połogowych i schorzeń zakrzepowo-zatorowych.

«1 ... 678 9