Anemia

Objawy i leczenie anemii

 Natomiast, gdy anemia spowodowana jest utratą żelaza charakterystyczne są: paznokcie w kształcie łyżeczek, łamliwość włosów i paznokci, zajady, wysuszenie skóry.  W anemii tego typu lekarz prawdopodobnie poleci spożywanie pokarmów bogatych w żelazo i ewentualnie suplementy żelaza, które zawierają formę żelaza, którą organizm może łatwo wchłonąć. Przed podjęciem suplementów żelaza zawsze skonsultować się z lekarzem. Nadmierne spożycie żelaza może być szkodliwe. Objawy nadmiaru żelaza to zmęczenie, wymioty, biegunka, bóle głowy, drażliwość i problemy ze stawami.

 Zatrucie żelazem jest główną przyczyną przypadkowych zatruć u małych dzieci. Jedzenie nawet kilku tabletek może okazać się śmiertelne w ciągu kilku godzin. Objawy zatrucia u dziecka to zawroty głowy, dezorientacja, nudności, wymioty i biegunka. Lekarz może także zalecić, aby zwiększyć ilość żelaza w diecie, dobrym źródłem żelaza w diecie są m.in. czerwone mięso, fasola, żółtka jaj, produkty pełnoziarniste, orzechy i owoce morza.  Lekarz będzie monitorować liczby komórek krwi, w tym hemoglobiny i stężenie ferrytyny w trakcie leczenia. Jeśli niedokrwistość nie poprawia się po zażywaniu suplementów żelaza, lekarz będzie szukać innej przyczyny. W rzadkich przypadkach, lekarz może przepisać zastrzyki z żelaza lub zalecić żelazo dożylnie. W bardzo rzadkich przypadkach niedoboru żelaza niedokrwistość zagrażający życiu, leczenie może wiązać się z transfuzją krwi. Jeżeli poziomy witaminy B12 są niskie, lekarz może spróbować tabletek doustnych w dużej dawce. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele objawów związanych z tym typem niedoboru poprawi się bardzo szybko po dostarczeniu potrzebnej witaminy B12. Wiele osób z niedoborem witaminy B12, które mają stan zwany niedokrwistością złośliwą, mają stałą niezdolność do przyswajania witaminy B12 i potrzebują zastrzyków raz na trzy miesiące, lub, jeżeli reagują ją poprzez tabletki codziennie przez resztę ich życia. Lekarz może także zalecić, aby zwiększyć ilość witaminy B12 w diecie. Dobrymi źródłami witaminy B12 są mięsa, wątroba i nerki; ryby, ostrygi i małże, mleko, sery i jaja. W przypadku innych typów niedokrwistości może być zalecane specyficzne leczenie, które obejmuje leczenie pierwotnych przyczyn wskazanych. 

Zapobieganie anemii

Kolejnym krokiem jest zrezygnowanie z kawy i herbaty, napoje te wypłukują żelazo z organizmu, przez co zostaje zaburzone przyswajanie witamin z grupy B, które biorą udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Ostatnim ważnym punktem w zapobieganiu i walką z anemią jest unikanie niepotrzebnego stresu, gdyż powoduje on, że organizm zużywa więcej witaminy C. Można zapobiec anemii poprzez dobrze zbilansowaną dietę, która zawiera dobre źródła żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Jeśli jesteś wegetarianinem, należy porozmawiać z lekarzem lub dietetykiem na temat diety i ewentualnej potrzebie suplementów; zwrócić się do lekarza lub dietetyka, czy należy przyjmować witaminę C; zmniejszyć spożycie produktów zawierających kofeinę i teinę; jeść produkty zbożowe i pieczywa wzbogacone żelazem. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących bezpieczeństwa, jeśli zawód wymaga pracy z materiałami zawierającymi ołów, takimi jak baterie, nafta i farby.

«1 2 345 ... 9»