Alergia

Histamina pobudza receptory bólowe, dzięki czemu tkanka jest bardziej wrażliwa i drażliwa. Objawy trwają od jednej do kilku godzin po kontakcie.

W górnych drogach oddechowych i oczach, natychmiastowa nadwrażliwość powoduje reakcje takie jak katar i swędzenie, przekrwione oczy typowe dla alergicznego nieżytu nosa. W przewodzie pokarmowym, reakcje te prowadzą do obrzęku i podrażnienia śluzówki jelit, co powoduje skurcze i biegunkę typowe dla nadwrażliwości pokarmowej. Substancje wywołujące nadwrażliwość, które dostają się do obiegu mogą powodować pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, anafilaksja lub atopowe zapalenie skóry.

Alergen na skórze zazwyczaj mogą powodować opóźnione reakcje nadwrażliwości. Wędrujące komórki T reagują na kontakt z nim, wprawiając w ruch bardziej długotrwałe odpowiedzi immunologiczne. Ten typ reakcji może rozwijać się kilka dni po kontakcie z czynnikiem uczulającym, a objawy mogą utrzymywać się przez tydzień lub więcej.

Pojęcia kluczowe.

Alergen - substancja, która wywołuje reakcję uczuleniową.

Alergiczny nieżyt nosa - zapalenie błon śluzowych nosa i oczu w odpowiedzi na substancje wywołującą nadwrażliwość.

Anafilaksja - Zwiększona czułość spowodowana wcześniejszą ekspozycją na czynnik powodujący uczulenie, który może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i skurcz mięśni gładkich. Anafilaksja może spowodować ostre spadki ciśnienia krwi i trudności w oddychaniu.

«12 3 456 ... 13»