Afta – objawy

afta - zapobieganie

Aby nie zaatakowała nas afta najlepszym sposobem jest eliminowanie czynników, które je wywołują, warto więc szczególnie dbać o higienę, nie tylko jamy ustnej, ale też otoczenia, dokładnie myć owoce i warzywa, myć ręce, naczynia, sztućce, którymi jemy

.Leczenie można wspomagać płukaniem jamy ustnej szałwią i innymi kojącymi specyfikami. Samodzielnie leczona afta nie zawsze znika, a sam proces jest długotrwały. Wymierną pomoc uzyskać można w gabinecie stomatologicznym. Po zabiegu można stosować maści, które przyspieszają proces gojenia. Tym sposobem afta powinna zniknąć po około trzech dniach.

 Jeśli afta nagminnie powraca, trzeba się doszukiwać głębszych przyczyn jej powstawania, warto się wtedy dokładnie przebadać, aby wykluczyć choroby ogólnoustrojowe. Na szczęście w wielu przypadkach afta goi się samoistnie, zazwyczaj w ciągu 10-14 dni. Aby zmniejszyć jej bolesność i dyskomfort, a także przyśpieszyć gojenie, warto stosować napary (do płukania lub popijania): przez kilka minut należy płukać jamę ustną sokiem z cytryny wymieszanym w szklance ciepłej wody z dodatkiem miodu, a następnie połknąć napar; kolejnym sposobem może być łyżka tymianku zalana szklanką wrzątku, gotowana przez chwilę i naciągająca przez 10 minut pod przykryciem. Wskazane jest osłodzenie naparu miodem, można go popijać trzy razy dziennie; najprostsza domowa metoda do zaparzona torebka szałwii, gdy ostygnie można nią płukać jamę ustną..