Zatkane ucho

Podsumowanie

Zatkanie się narzadu słuchu może być spowodowane przez różne czynniki, dość często zjawisko to występuje w czasie infekcji przebiegających z katarem. Wskutek przejścia zapalenia na trąbkę słuchową dochodzi do jej zablokowania, w efekcie do braku wentylacji ucha środkowego i osłabienia słuchu, również tutaj typowym objawem towarzyszącym jest szum uszny.

Ostre zapalenie trąbki słuchowej z reguły ustępuje samoistnie, ale czasem przechodzi w ostre zapalenie ucha środkowego, a długo trwające i nieleczone zatkany narząd słuchu może zmienić się w przewlekły stan zapalny. Zasady postępowania: zastosować krople lub spraye anemizujące do nosa (preparaty xylo- i oxymetazoliny); należy bezwzględnie unikać wydmuchiwania wydzieliny nosowej, jeśli musimy oczyścić nos, to o wiele bezpieczniej (choć mało estetycznie) jest wciągać ją do środka i odchrząkiwać; można stosować inhalacje z olejków eterycznych i przepłukiwać nos wodą morską; w przypadku braku poprawy w ciągu 5 dni należy zgłosić się do laryngologa - w uchu może toczyć się proces zapalny o bezbolesnym przebiegu.

Zatkane ucho nie może być bagatelizowane, gdyż może być brzemienne w skutkach, ostry nieżyt trąbki słuchowej przejdzie w stan przewlekły, którego leczenie jest trudne i nie zawsze skuteczne. Bardzo niebezpieczną, choć na szczęście wyjątkowo rzadką przyczyną zatkania ucha jest nagły niedosłuch/nagła utrata słuchu.

Uszkodzenie słuchu następuje nagle i zazwyczaj jest ciężkie, może, ale nie musi towarzyszyć mu szum uszny. Ponieważ skala niedosłuchu jest znacznie większa niż w przypadku, gdy zatkany narząd słuchu jest winą woskowiny, czy zapalenia trąbki słuchowej, więc pacjent zazwyczaj szybko zdaje sobie sprawę, że należy szybko zgłosić się do laryngologa. Przyczyny nagłej głuchoty często pozostają nieznane, a rokowanie co do powrotu słuchu niepewne.

Zatkane ucho sprawia, że gorzej słyszysz, możesz także odczuwać nieprzyjemny ucisk a nawet ból. Gdy masz zatkany narząd słuchu, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa - szybkie ustalenie przyczyny dolegliwości pozwoli ci uniknąć komplikacji. Wydzielina gromadząca się w uszach jest naturalna i w normalnych warunkach nie należy jej usuwać, bowiem narząd słuchu oczyszcza się bez pomocy z zewnątrz, jest to mieszanina substancji wydzielanej przez gruczoły łojowe i woskowinowe oraz fragmentów złuszczonego naskórka wyściełającego przewód słuchowy.

«12 3 456 ... 9»