Zapalenie spojówek

wirusowe zapalenie spojówek

Różowe oko (zapalenie spojówek), zapalenie lub zakażenie błony przezroczystej (spojówki). W małych naczyniach krwionośnych w spojówce pojawia się stan zapalny, są one bardziej widoczne. To jest to, co powoduje, że białka oczu stają się czerwonawe lub różowe. Spowodowane jest ono przez zakażenie bakteryjne lub wirusowe, reakcję alergiczną, lub - u niemowląt - niekompletnie otwarte przewody łzowe. Choć różowe oko może być irytujące, to rzadko wpływa na wizję. Zabiegi mogą pomóc złagodzić dyskomfort jaki powoduje. Różowe oko może być zaraźliwe, wczesne rozpoznanie i leczenie może pomóc ograniczyć jego rozprzestrzenianie się. Czynniki ryzyka to: narażenie na coś, na co masz alergię; wystawienie na działanie osoby zakażone wirusami lub bakteriami; używanie soczewek kontaktowych.

Zarówno u dzieci jak i dorosłych, różowe oko może spowodować zapalenie rogówki, które mogą mieć wpływ na widzenie. Szybka ocena i leczenie przez lekarza może zmniejszyć ryzyko powikłań. Aby ustalić, czemu masz zaczerwienione oczy, lekarz je zbada. Może również pobrać próbkę wydzieliny z oka, które odda do analizy laboratoryjnej, jeśli masz bardzo ciężki przypadek, jeśli dotyczy on rogówki lub jeśli miałeś nawracające zakażenia, które nie reagują na leczenie.

Wirusowe zapalenie spojówek

Może to być spowodowane przez kilka różnych wirusów, z których wiele może być związane z zakażeniem górnych dróg oddechowych, albo na zimno, ból gardła. Zazwyczaj zaczyna się w jednym okiem i może prowadzić do drugiego oka w ciągu kilku dni. Łatwo się rozprowadza i szybko między ludzi i może spowodować epidemie. Jest zazwyczaj łagodne i zwykle ustępują po 7-14 dniach bez leczenia i ustępuje bez żadnych skutków długoterminowych. W niektórych przypadkach może to potrwać 2-3 tygodnie lub więcej za wirusowe zapalenie spojówek, aby całkowicie wyjaśnić, w zależności od tego, czy komplikacji.