Gronkowiec złocisty

Drogi zakażenia

Gronkowiec złocisty może być przenoszony drogą kropelkową, przez uszkodzony naskórek, a także poprzez przedmioty codziennego użytku.

Zwiększone ryzyko zakażenia ma miejsce w przypadku przerwania ciągłości tkanek, obecności ciał obcych w tkankach oraz współistnienia takich chorób jak nowotwory, marskość wątroby czy cukrzyca.

Droga kropelkowa – jest to jedna z możliwych dróg rozprzestrzeniania się bakterii gronkowca złocistego. Toksyny przenoszą się z jednej osoby na drugą w wyniku kichania czy kaszlenia, a więc w wyniku rozpylania w powietrzu śliny oraz wydzieliny z jamy nosowej. Zarażenie drogą kropelkową mają więc miejsce przy kontakcie z innymi osobami. Najszybciej rozprzestrzeniają się w dużych skupiskach ludzi oraz w miejscach gęsto przez nich zamieszkałych.

Uszkodzony naskórek – jest to jedna z częstych form zakażenia. Wiele przypadków zarażenia bakterią poprzez uszkodzony naskórek ma miejsce w warunkach szpitalnych, co podważa jakąkolwiek sterylność placówek leczniczych. Nieodpowiednia higiena pacy personelu medycznego wiąże się ze zwiększeniem liczby infekcji szpitalnych. Co ciekawe każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych Ameryki około pół miliona pacjentów ma do czynienia z zakażeniem gronkowcowym.

Przedmioty codziennego użytku – gronkowiec złocisty jest bakterią posiadającą zdolność do życia na przedmiotach nieożywionych. Czego skutkiem jest to, że toksyny gronkowca złocistego osadzają się na wielu rzeczach, z których mamy okazje codziennie korzystać. Są to zarówno ręczniki, pościel jak i wiele innych przedmiotów codziennego użytku.

Bakterie naturalnie występują także w wodzie, powietrzy, kurzu domowym oraz ściekach.

«12 3 456 ... 8»